شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شیرازگفت:

مرمت و حذف زوائد بصری سرای مشیر آغاز شده است.

شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شهرداری شیراز اعلام کرد: برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی مرمت و حذف زوائد بصری بنای تاریخی سرای مشیر انجام می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس هادی شه دوست ضمن اشاره به اینکه مرمت و بهسازی سرای مشیر در فاز نخست شامل کفسازی، نورپردازی و رفع زوائد ظاهری بصری است، افزود: در فاز دوم تعمیر و بازسازی سرویس های بهداشتی موجود در سرای مشیر توسط شهرداری انجام خواهد شد.
شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شهرداری شیراز (منطقه ۸) با بیان اینکه در این پروژه آبنما و حوض میانی حیاط سرای مشیر نیز بهسازی و مرمت می شود، اعلام کرد: پروژه بهسازی سرای مشیر به صورت شبانه روزی در حال انجام است تا پیش از ایام نوروز و ورود مسافران نوروزی به اتمام برسد.
وی مرمت جداره های سرای مشیر را یکی از دغدغه های شهرداری منطقه تاریخی فرهنگی دانست و گفت: کاشی های هفت رنگ و معرق های کار شده در جداره ها در حال ریزش بود و احتیاج به مرمت داشت، از این رو با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس و زیر نظر ناظرینی که از سوی میراث فرهنگی معرفی  شده اند، مرمت جداره ها در حال انجام است.
شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شهرداری شیراز با اشاره به جمع آوری بنرها و حذف زوائد بصری سرای مشیر خاطرنشان کرد: سایبان ها و بنر هایی که توسط کسبه نصب شده اند، جمع آوری می شود تا جداره های بسیار زیبای این بنای تاریخی همراه با نورآرایی مناسب در معرض دید شهروندان و گردشگران داخلی و خارجی قرار بگیرد.
مهندس شه دوست اضافه کرد: تاسیساتی که در گذشته های دور در سرای مشیر کار شده بود و به علت فرسودگی به سازه اصلی این بنای تاریخی آسیب جدی وارد کرده بود، طی پروژه مرمت و بهسازی تعویض شده اند یا در حال تعویض هستند. همچنین برای پایدارتر شدن این سازه نسبت به گذشته کانال های دفع نم نیز اجرا می شود.
وی با بیان اینکه اداره کل اوقاف و میراث فرهنگی نیز به منظور جلوگیری از نفوذ آب به داخل بنا قول بهسازی پشت بام سرای مشیر را داده اند، گفت: بنای سرای مشیر اوقافی است و از این رو شهرداری، اداره کل اوقاف و اداره کل میراث فرهنگی با تعامل با یکدیگر اقدام به احیا و مرمت این بنای تاریخی گرفته اند و امیدواریم اوقاف و میراث فرهنگی نیز همچون شهرداری کار خود را آغاز کنند.
شهردار منطقه تاریخی فرهنگی شیراز همراهی و همگامی کسبه سرای مشیر را در بهسازی و مرمت آن ضروری دانست و تاکید کرد: عملیات مرمت این بنای تاریخی از سوی شهرداری آغاز شده و توقع داریم سایر دستگاه های اجرایی نیز در این مسیر با مجموعه مدیریت شهری همکاری کنند.


منبع : شهرداری منطقه هشت شیراز
تعداد بازدیدها : ۱۹۲
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است